Przygotowania do gastroskopii

Gastroskopia

Gastroskopia jest to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego pozwalające na ocenę błony śluzowej dwunastnicy, żołądka i przełyku. Dla zmniejszenia nieprzyjemnych odczuć, związanych z badaniem, stosuje się znieczulenie lokalne aerozolem lub żelem lignokainy. 

Badanie polega na wprowadzeniu przez usta do przełyku i dalszych odcinków przewodu pokarmowego giętkiego aparatu o średnicy ok 10 mm. Poprzez aparat podaje się powietrze, aby dzięki rozdęciu żołądka i dwunastnicy uwidocznić ich ścianę. W trakcie badania możliwe jest pobranie do badania mikroskopowego wycinków z błony śluzowej, usunięcie polipów czy inne drobne zabiegi endoskopowe. 

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania gastroskopii prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

Pacjent przed wykonaniem badania musi przez 8 godzin pozostawać na czczo.

 Przygotowanie do badania:

 1. W dniu poprzedzającym badanie:
   
  • proszę w tym dniu nie jeść oraz nie pić produktów, kolorowych, które farbują tj. herbata, kawa, buraki, jagody, sok z marchwi itd., 
  • w dniu poprzedzającym badanie proszę się nie objadać.

 2. W dniu badania:
   

  Podstawowym warunkiem wykonania planowej gastroskopii jest pozostanie na czczo, czyli nie przyjmowanie przez około 8 godzin pokarmów i gęstych płynów, kawy , herbaty, produktów barwiących oraz powstrzymanie się od żucia gumy i palenia papierosów. Dopuszcza się picie wody małymi łyczkami, aby nie odczuwać pragnienia, do 2 godzin przed zabiegiem.

 3. Jeśli na stałe są przyjmowane leki to rano ok. godz. 7:00, należy je przyjąć  z małą ilością wody. 

 4. Nie przyjmować leków przeciwcukrzycowych. 

 5. Stosowanie leków przeciwzakrzepowych powinno być omówione z lekarzem kierującym.

 6. Pacjenci z rozpoznanymi chorobami przewlekłymi (choroby układu krążenia, cukrzyca lub inne) lub przewlekle stosujący leki, w tym leki wpływające na krzepliwość krwi np.:Acard (pochodne kw. Acetylosalicylowego), Klopidogrel , Acenocumar / Warfaryna lub inne nowe leki wpływające na krzepliwość krwi (np.:Debigatran eteksylanu, Rywaroksaban lub inne) proszeni są o przekazanie tych informacji tydzień przed kolonoskopią.